This is the calendar for 2020 as far as we know. If any info is incorrect club secretarys please contact me to ammend. Please send any club info to Robdfleet@gmail.com
Date |
Event |
Classes |
|
5th Jan | Blank Date | ||
12th Jan | GROUP COMBINES | ||
19th Jan | Sidcup 60 | E+ E I N 40+ 50+ Y(E+ E I N) | |
26th Jan | Ashford Dunlop | E+ E I N 40+ 50+ Y(E+ E I N) | |
26th Jan | Talmag | ||
2nd Feb | Sittingbourne Walker Cup | E+ E I N 40+ 50+ Y(E+ E I N) Tw Tw/b AC Mono | |
2nd Feb | CSMA Red Tape Trial | ||
9th Feb | GROUP COMBINES | ||
16th Feb | Blank Date | ||
23rd Feb | Blank Date | ||
1st Mar | Blank Date | ||
8th Mar | GROUP COMBINES | ||
15th Mar | Blank Date | ||
22nd Mar | Gravesend Richard Bartlet Trial | E+ E I N 40+ 50+ Y(E+ E I N) Tw P67 Mono | |
29th Mar | Barham Nalbourne Non Expert | I N +40 +50 Y(I N) Tw Tw/b P67 | |
5th April | Sittingbourne Heel Farm Trial | I N +40 +50 Y(I N) Tw Tw/b P67 Mono | |
12th April | GROUP COMBINES | ||
13th April | Sidcup bank holiday B&W | ||
19th April | Tenterden Weald Non Expert | I N +40 +50 Y(I N) Tw Tw/b P67 Mono | |
26th April | Blank Date | ||
3rd May | Double Five | T/S & Pre 65 Trial | |
8th May | Bank Holiday Friday | ||
10th May | GROUP COMBINES | ||
17th May | Folkestone Dave Weller Mem Trial | No Longer SE Championship | |
24th May | Kent & Sussex Quaife Trophy | Team Trial | |
31st May | Whitley Weston Trophy | E+ E I N 40+ 50+ Y(E+ E I N D) Tw P67 Mono | |
6th June | Bexleyheath Battle of Burwash | Tw P67 P67s Tw/sc Mod S/c Mono | |
7th June | Bexleyheath Battle of Burwash | Tw P67 P67s Tw/sc Mod S/c Mono | |
14th June | GROUP COMBINES | ||
24th June | Sidcup Evening Trial 4pm | ||
28th June | Eastbourne Lighthouse | E+ E I N 40+ 50+ Y(E+ E I N D) Tw P67 Mono | |
5th July | Tenterden Man Of Kent | E+ E I N 40+ 50+ Y(E+ E I N D) Tw P67 Mono | |
12th July | GROUP COMBINES | ||
19th July | Owls Whitley Mill | E+ E I N 40+ 50+ Y(E+ E I N D) Tw P67 Mono | |
22nd July | Sidcup Evening Trial TBC | ||
26th July | Bexleyheath 84th Langmaid | E+ E I N 40+ 50+ Y(E+ E I N D) Tw P67 Mono | |
2nd August | Barham charity Trial | All Classes welcome | |
2nd August | Eastbourne LDT.... TBC | ||
9th August | GROUP COMBINES | ||
16th August | Blank Date | ||
23rd August | Folkstone | P67 Tw Tw-B Mono | |
29th August | Sunbeam Gingerbeards | P67 Tw N | |
30th August | Sunbeam Greybeards | P67 Tw N | |
6th Sept | Tenterden Weald Of Kent | E I N 40+ 50+ Y(I N D) Tw P67 Mono | |
13th Sept | GROUP COMBINES | ||
20th Sept | Double Five Non Expert | Novice& Sportsperson | |
20th Sept | Wickham Harvest | E+ E I N 40+ 50+ Y(E+ E I N D) Tw P67 Mono | |
27th Sept | Gravesend Watling Tyre Non Expert | I N 40+ 50+ Y(I N D) Tw P67 Mono | |
27th Sept | Sidcup Timber Woods LDT | ||
4th Oct | Double Five B&W Practice | ||
11th Oct | GROUP COMBINES | ||
18th Oct | Whitley LDT | ||
18th Oct | Sittingbourne Charity Trial | ||
25th Oct | Barham Mutton Lancers | E+ E I N 40+ 50+ Y(E+ E I N D) Tw P67 Mono | |
1st Nov | GROUP COMBINES | ||
7th Nov Sat | Whitley Charlie Wake | E+ E I N 40+ 50+ Y(E+ E I N D) Tw P67 Mono | |
8th Nov | REMEMBERANCE DAY | NO EVENTS RUN | |
8th Nov | COC Seminar | ||
15th Nov | Sidcup | B&W Practice | |
22nd Nov | Normandy Goodwin Sheild | s/c Tw P67 P67s Tw-Sc | |
29th Nov | Blank Date | ||
6th Dec | Sidcup Jack Thompson | British Bike Trial | |
6th Dec | Southern Experts |
13th Dec | GROUP COMBINES | ||
20th Dec | Blank Date | ||
27th Dec | Thames Mike Kemp Trial | Pre67 Tw Sc | |